منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

رویای 1400 ساله ی مسلمانان جهان در حکومت اسلامی ایران به تحقق پیوسته و امروز این ظرفیت عظیم فرصتی تکرار نشدنی است. معتقدم که انسان به ضرورت ماهیت الهی و اندیشه ی خویش یک رسانه است وامروز در عصر رسانه ضروریست تا دغدغه های فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی مان را باهم شریک شویم، باشد که در مسیر زمان به جامعه ی مهدوی نزدیک شویم."زندگی بهتر حق مسلم ماست!"

و همچنان که رهسپار آینده ایم بیندیشیم که :

ما ازین قرن نخواهیم گذشت
ما ازین قرن نخواهیم گریخت
با قطاری که دگران ساخته اند
هیچ پروازی نیست برساند ما را به قطار دوران
و به قرن دگران
مگر انگیزه و عشق ،
مگر اندیشه و علم ،
مگر آیینه و صلح
و تقلا و تلاش
بخت از آن کسی خواهد بود که مناجات کند با کارش
و در اندیشه ی یک مساله خوابش ببرد
و کتابش را بگذارد زیر سرش و ببیند در خواب حل یک مساله را
باز با شادی در گیری یک مساله بیدار شود ...

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات

وقتی مرتضی سرهنگی چند کتاب را بعنوان فهرست پیشنهادی خود برای مطالعه درباره دفاع مقدس معرفی می‌کند، حتما باید فهرست خواندنی و قابل توجهی باشد.

اگر قرار باشد از چند نفر به عنوان اساتید برجسته حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس نام ببریم حتماً یکی از اولین های آنها «مرتضی سرهنگی» است؛ هم او که رهبر انقلاب درباره او و همکارانش گفتند «اگر بنده شاعر بودم، یقیناً در مدح شماها، در مدح آقای سرهنگی، در مدح آقای بهبودی، در مدح آقای قدمی، در مدح همین خاطره سازان و خاطره انگیزان قصیده می ساختم».اما ارج و قرب سرهنگی فقط با این جمله شناخته نمی شود. حضور سه دهه ای او در عرصه ادبیات پایداری از وی چهره ای تاثیرگذار در این حوزه ساخته است.بسیاری از کتاب های خواندنی تاریخ شفاهی دفاع مقدس حاصل زحمات او در استعداد یابی، تربیت نویسنده، بازخوانی و ویرایش نهایی اثر است.کسی که پایمردی او و همکار و رفیق دوست داشتنی اش یعنی هدایت الله بهبودی باعث شد تا کانکسی که در حوزه هنری تنها میزبان برو بچه های ادبیات پایداری بود، حالا شجره طیبه ای شده باشد که برگ و بارش نه تنها ایران که در خارج از کشور هم به دل می نشیند و آثار شاخص دفاع مقدس ایران توسط کتاب خوان های کشورهای دیگر هم مورد استفاده قرار می گیرد.با این توصیف وقتی مرتضی سرهنگی چند کتاب را بعنوان فهرست پیشنهادی خود برای مطالعه درباره دفاع مقدس معرفی می کند، حتما باید فهرست خواندنی و قابل توجهی باشد.

آنچه در ادامه می آید 12 کتابی است که این نویسنده و پژوهشگر در اختیار سایت راهبردی قرار داده است.دقت در این فهرست نشان می دهد که اگرچه کتاب های خواندنی زیادی در حوزه دفاع مقدس و انقلاب وجود دارد که شاید از آنها ذکری به میان نیامده باشد، اما مرتضی سرهنگی سعی کرده با پیشنهاد این کتابها کاری کند که همه ابعاد دفاع مقدس و انقلاب شناخته شود؛ از سلوک شخصی رزمندگان گرفته تا مدیریت جنگ و... سایر وجوه آن. و البته که معرفی چند کتاب محدود برای شناخت این حماسه بزرگ کاری بس سخت است. اما مگر می شود از اعتماد به شخصی چون سرهنگی و پیشنهادهایش ضرر کرد؟!

1. نام کتاب: کوچۀ نقاش هانویسنده: خاطرات سید ابوالفضل کاظمی با گفت و گو و تدوین راحله صبوریانتشارات: سوره مهرابوالفضل کاظمی متولد کوچه نقاش ها در محله گارد ماشین دودی بین خیابان صفاری و خیابان خراسان است به دلیل علاقه اش به این محله و کوچه نام کتاب را کوچه نقاش ها گذاشته است.در این کتاب راوی دست ما را میگیرد و ما را به شانزده گذر از زندگی اش می برد .کتاب حاصل سه ماه مصاحبه صبوری با کاظمی است . کاظمی فرمانده گردان بسیجی لشگر 27 محمد رسول الله (ص) بوده وی در طول جنگ در چندین عملیات به صورت نیروی آزاد شرکت داشته و در عملیات کربلای 5 و 8 فرمانده گردان عملیاتی میثم بوده است.

2. نام کتاب: سفر به گرای 270درجهنویسنده: احمد دهقانانتشارات: سوره مهراین کتاب به دلیل سبک خاص نوشته و روایت عمیق و ویژه جنگ اقبال زیادی به خود جلب داشت و مورد توجه جذی قرار گرفت. داستان کتاب از زبان ناصر بیان می شود. ناصر رزمنده جوانی است است که بارها سابقه شرکت در جبهه داشته. در بین امتحانات مشق و درس را رها و به همراه دوستش علی راهی منطقه جنگی جنوب می شود. در آنجا ضمن دیدار مجدد با دوستان سابقش، از قریب الوقوع بودن عملیاتی مهم اطلاع می یابد.

 

نام کتاب روزهای آخر ، نویسنده سنده: احمد دهقانانتشارات: سوره مهرisar-book-36احمد دهقان در روزهای آخر روایتگر روزهای پایانی جنگ است. از عملیات بیت المقدس هفت می گوید و روزهای آماده باش، که در اردوگاه کوزران میگذرد. بر گرده کوهی جای گرفته است و تداعی کننده روزهای پر خاطره است از دوستانی که دیگر نیستند .

4. نام کتاب: سلام بر ابراهیمنویسنده: زندگی شهید ابراهیم هادیانتشارات: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی«سلام بر ابراهیم» کاری است از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی که در قالب زندگینامه ای مختصر و 69 خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است.5. نام کتاب: خاک 

های نرم کوشک نویسنده: خاطراتی از شهید برونسی به کوشش سعید عاکفانتشارات: ملک اعظمخاک های نرم کوشک کتابی نوشتۀ سعید عاکف در حوزۀ جنگ ایران و عراق است و پیرامون زندگی عبدالحسین برونسی است. این کتاب خاطرات همسر و دوستان عبدالحسین برونسی را درباره وی نقل می کند.6. نام کتاب: بابانظرنویسنده: خاطرات شهید محمدحسن نظرنژاد به کوشش سید حسینبیضایی و مصطفی رحیمیانتشارات: سوره مهراین کتاب حاصل مصا حبه های شفاهی با سردار شهید محمدحسن نظرنژاد است که طی آن خاطرات راوی پیرامون انقالب و جنگ تحمیلی بیان می شود. محمدحسن نظرنژاد ملقب به بابانظر بیشتر زمان جنگ ایران و عراق را در جبه ههای جنگ گذراند و آسی بهای جدی دید.

7. نام کتاب: ناگفته های جنگنویسنده: خاطرات شهید صیاد شیرازی به کوشش احمد دهقانانتشارات: سوره مهرقلم دهقان در این کتاب توانسته روایتی جذاب از گفتارهای شهید صیاد شیرازی ارائه کند، تا آنجا که چنانچه مخاطب مطلع نباشد که آنچه که میخواندگفتارهای یک فرمانده جنگی است خود را در برابر یک اثر داستانی می یابد.

8. نام کتاب: حرمان هورنویسنده: یادداشت هایی از احمدرضا احدی به کوشش علیرضا کم ریانتشارات: سوره مهراین کتاب مجموعه 93 قطعه از یادداشتها و د ستنو شته های شهید احمدرضا احدی، دانشجوی سال دوم رشته پزشکی دانشگ اهشهید بهشتی است که در سال 1364 در کنکور سراسری با استف ادهاز سهمیه رزمندگان، در تمامی رشته های انتخابی رتبه اول را کسب کرده است. گردآورنده معتقد است «نوشته های شهید از تکرار عادت خاطره نویسی صرف بیرون می شود و از تماشای آفاقی به سیر انفسی داللت می کند و روح کلی و غالب در نوشته های او بواسطه بازتاب مستقیم وقایع پیرامونی اش در جبهه های جنگ، تلفیقی از رخدادهای بیرونی و دریافت های دقیق و ظریف شخصی است».

.9. نام کتاب: نوشتم تا بماندنویسنده: یادداشت های روزانه آیت الله جمی/ محسن کاظمیانتشارات: سوره مهر“نوشتم تا بماند” یکی از آثار ماندگار دفاع مقدس است. این اثر یادداشت های روزانه عالم مبارز و نستوه آیت الله جمی می باشد، هم او که در طول دوران جنگ، همواره یار و همراه رزمندگان در جبهه های نبرد بود و در جبهه و پشت جبهه به بررسی و رفع مشکالت مردم و رزمندگان می پرداخت. این یادداشت ها به اهتمام محسن کاظمی تنظیم گردیده و توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت به زیور طبع آراسته شده است.

.10. نام کتاب: شرح اسمنویسنده: هدایت الله بهبودیشرح اسم عنوان کتابی است با محتوای زندگینامه رهبر معظم انقلاب، حضرتآیت الله سید علی خامنه ای و شامل 39 سال ابتدایی آن یعنی از سال تولد وی 1318 تا سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران 1357 می شود. هدایت الله بهبودی نویسنده کتاب، بر اساس خاطرات شخصی منتشر شده رهبر انقلاب، مصاحبه با دوستان ، همراهان و اطرافیان ایشان و مطالعه اسناد تاریخی علنی و اطلاعاتی، امنیتی به صورت ریز پردازانه و جزئی نگرانه این کتاب را در766 صفحه گردآوری کرده است.

11. نام کتاب: برای تاریخ می گویمنویسنده: خاطرات محسن ر فیقدوست به کوشش محسن غالمیانانتشارات: سوره مهرکتاب «برای تاریخ می گویم» از مقطع ورود حضرت امام)ره( در 12 بهمن که رفیق دوست راننده بلیزر امام(ره) بود، آغاز و در ادامه حوادث دهه اول انقلاب و جنگ تحمیلی از زبان ایشان نقل می شود. رفیق دوست به این دلیل که پایه گذار سپاه است و بعد از آن مسئول تدارکات جنگ بوده به عنوان یکی از شخصیت های مهم در این ایام به حساب می آید.1

12. نام کتاب: سا ل های بیقرارنویسنده: خاطرات جواد منصوری به کوشش محسن کاظمیانتشارات: سوره مهرجواد منصوری از مبارزان و فعالان انقلابی است که به خاطر فعالیت های مستمر علیه رژیم طاغوت، به زندان م یافتد. وی در طول مبارزات خود با گروه های مختلف مبارز سیاسی همکاری داشته است و این کتاب، خاطرات منصوری را از بدو تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی دربرمی گیرد.

نظرات  (۷)

 • خانم الفــــ


 • سلام

  قلمتان را خرج امام روح الله میکنید؟
  چشم انتظار قلم هایتان برای شرکت در موج وبلاگی « ابد والله ما ننسی خمینی... » هستیم
  (مطالب آبی رنگ،مشترک هستند بین نوشته ها)

   در ضمن :  و عده ی ما پیاده روی دلدادگان رو ح الله
  حرکت از خیابان حرم حضرت عبدالعظیم حسنی به سمت مرقد مطهر امام روح الله
  زمان 14 خرداد بعد از نماز صبح

  لطفا به دوستانتون هم خبر بدید...

 • شهردار باغ
 •  بی صبرانه منتظر نظرتون راجب فیسبوک هستم خانم صامتی عزیز.


  من هیچ گاه فعالیتی نداشتن در مورد فیس بوک.

   میخاستم فیس بوک را از منظر شما ببینم.


 • سجاد غلامی
 • وزیر کار خبر داد : راه اندازی سایت های گفتگو برای حل مسائل اجتماعی .

  جدا از صحت و سقم این خبر ، و وجود اراده ی جمعی برای محقق شدن آن ( در صورتی که این خبر صحت داشته باشد ) و اندیشیدن پیرامون راهکارها و اتخاذ سازوکارهایی جهت هرچه بهتر به اجرا درآوردن این طرح و میزان استقبال آن از طرف کاربران ؛ 
  این خبر ، خبر مسرت بخشی است که حاکی از زمان شناسی و نیاز سنجی و ضرورت یابی مسئولان و دست اندر کاران فضای سایبری و مجازی کشور می باشد . 
  جدا از آنکه ایجاد تالارهای گفت و گو در میان کاربران ایرانی که بخش بزرگتری از آن را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهد ، ضمن استفاده از نیروی فکری این بخش [مهم] از جامعه و ایجاد حس مشارکت و مسئولیت در آنان در قبال مسائل جاری کشور ، به آنان که آینده سازان این مرز و بوم هستند ، قوه ی تحلیل و فهم در مسائل گوناگون اجتناعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و غیره هم می دهد . 
  و همچنین کاربران عزیز در این فضای بوجود آمده ، می توانند به تبادل نظر در چهارچوب اصول مباحثه و گفت و گو و یادگیری قواعد آن و نیز در مواردی به تحمل نظر مخالف ، با سعه ی صدر به تمرین و ممارست ، مبادرت بورزند . (یادمان نرود که ما ایرانیان بویژه نسل های گذشته در امر گفت و گوی مسالمت آمیز ، مشکلات حاد و اساسی داریم و این امر در میان بسیاری از بزرگترهای ما ، نهادینه نشده است و معمولا یا اصلا باهم به گفت و گو نمی پردازیم و یا گفت و گوهای ما ، متاسفانه شکل مشاجره به خود می گیرد و این برای ملتی به قدمت تاریخ و فرهنگ ایران ، بسی ناپسند است ) . 
  فایده ی دیگر از ایجاد این تالارهای گفت و گو ، مقابله با شبکه های اجتماعی برون مرزی همچون فیس بوک و تویتر و در امان ماندن از آسیب های جدی آن می باشد که همواره کاربران اینگونه شبکه ها را تهدید می کند . 

  به امید فردایی بهتر . 
 • مهتاب ایرانی
 • سلام بر خانم صامتی عزیزم !
  واقعا خوشحال شدم بعد از مدتها که وبلاگ ختم قرانم رو باز کردم اسم شما رو دیدم ..
  یه مدت توی فیس بوک فعال شده بودم و سعی می کردم نیروهای خودجوش جنگ نرم رو متحد کنم .
  هرچند ما دوران جنگ تحمیلی خیلی بچه بودیم که بتونیم بطور داوطلبانه بریم جبهه ولی الان ما باهمون انگیزه ای که برادرها و پدرهامون در جنگ جنگیدن در جبهه فرهنگی می جنگیم ..
  خانم صامتی عزیز .. از نظر من شما یکی از افسرهای داوطلبانه جنگ نرم هستید و من با خوندن مطالب شما شارژ می شم و سوخت رسانه ای می گیرم که در بخشهای دیگه فعالیت کنم  ... شاید تاریخ نام ما رو کنار سرداران گمنام و بی ادعایی مثل همت ها و  باکری ها بنویسه  ان شالله... مواظب خودتون باششید ..
  پاسخ:
  سلام عزیزم
   ایام مبارک  امیدوارم همواره موید باشید و موفق در خصوص فعالیت شما در فیس بوک عرضی دارم که به شرط فرصت خدمت شما و دوستان عرض خواهم کرد 
 • شهردار باغ
 • جناب سحاب تا جایی که من اطلاع دارم این کتاب گرای 270 درجه چندسال پیش تو دانشگاه های نظامی جهان تدریس میشد وحالا دیگه این طور نیست.


  من شنیدم این کتاب همراه با روش حمله هوایی به بغداد و مراکز مهم عراق که امام خمینی به گروه حمله هوایی پیشنهاد داده بودن در خارج تدریس میشد.


  اگه یادم باشه ودرست بگم یه فیلمی هم در رابطه با این حمله ساخته شده بود که اسمش اچ بود.

 • کهنه سرباز جای مانده از قافله ی عشق !
 • با وقوع انقلاب اسلامی و آعاز جنگ تحمیلی ، فصل جدیدی در ادییات گشوده شد به نام "ادبیات مقاومت" یا "پایداری" . 
  در این گونه ی جدید ادبی شعرا و نویسندگانی که یا از نزدیک شاهد جنگ و دفاع مقدس بوده اند و یا خاطرات دیگران را با قریحه ی ادبی خود ، درهم آمیخته و جنگ را در نوشته هایشان منعکس کرده اند ؛ در به تصویر کشیدن صحنه های حماسه و مقاومت نقش بسزایی داشته اند . 
  درهمین راستا کتاب های دیگری جهت مطالعه ی بیشتر به خوانندگان معرفی می شود : 
  جنگ دوست داشتنی ، نویسنده : سعید تاجیک
  اینک شوکران ، نویسنده : مریم برادران
  پرواز تا بی نهایت ، نویسنده : ؟
  روزهای آخر ، نویسنده : احمد دهقان 
  ترکش های ولگرد ، نویسنده : داود امیریان 
  پایی که جا ماند ، نویسنده : سیدناصر حسینی پور
  8 سال اینگونه گذشت ، نویسنده : جعفر شیرعلی نیا 
  دا ، نویسنده : سید اعظم حسینی 
  همپای صاعقه ، نویسنده : حسین بهزاد 
  نورالدین ، پسر ایران ؛ نویسنده : معصومه سپهری 
  مسیح کردستان* ، نویسنده : نصرت اله محمود زاده 
  فرمانده ی من ، جمعی از نویسندگان 
  حرمان هور ، نویسنده : علیرضا کمری

  * به غیر از کتاب "مسیح کردستان" که به خاطرات شهید محمد بروجردی در غائله ی کردستان اشاره دارد ، همگی این کتاب ها از انتشارات سوره مهر می باشد . 


  "نیمه پنهان" هم عنوان مجلداتی است  که به خاطراتی از زندگی شهدا از زبان همسرانشان پرداخته است . در این مجموعه کتاب ، زوایایی پنهان از زندگی و شخصیت شهیدان را مرور می کنیم . 
  خ
  در مطالعه و خواندن زندگی نامه شهیدان به روایت همسرانشان است که ما با وجوه و زوایایی دیگر از شخصیت خودساخته ی شهیدان که جدا از شجاعت ، شهامت و دلیری ، رشادت و مقاومت ، صلابت و استحکام آنان در عرصه های نبرد است ؛ آشنا می شویم . 
  در جلد 5 از همین مجموعه که به زندگی نامه و خاطرات شهید مهدی زین الدین اختصاص دارد ، از زبان همسر شهید سرکار خانم منیره ارمغان می خوانیم : 
  《 ... ناهار خونه پدرش بودیم . همه دور تا دور سفره نشسته بودن و مشغول غذا خوردن . رفتم تا از آشپزخونه چیزی برای سفره بیارم . چند دقیقه طول کشید . تابرگشتم ، نگاه کردم دیدم آقا مهدی دست به غذا نزده تا من برگردم و باهم شروع کنیم . 
  اینقدر این کارش برام زیبا بود که تا الان هم توی ذهنم مونده .》 

  "نیمه ی پنهان" ، کاری از انتشارات روایت فتح می باشد . 
  پاسخ:
  بسیار ممنون از همراهی شما با این بخش .
  از دوستان تقاضا می کنم اگر شما هم کتابی را برای مطالعه مناسب می دانید پیشنهاد دهید و بخشی از خلاصه ی آن را اشاره کنید .
  ممنون به خاطر معرفی کتاب ها،میخواستم در مورد کتاب (سفر به گرای 270درجه) توضیحی بدهم ،این کتاب نشان دهنده یک جریان وروند فکری است که در بین رزمندگان بوده ونویسنده درنشان دادن این تفکر موفق بوده به طوری که این کتاب وکتاب (شطرنج باماشین قیامت)که ازهمین نویسنده است،دردانشگاه های نظامی خارج ازکشور تدریس میشود
  پاسخ:
  در دانشگاه های خارج از ایران  تدریس می شود  خیلی جالبه بنده اطلاعی از این مساله نداشتم سپاسگزارم از توضیح مفید شما 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">