منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

رویای 1400 ساله ی مسلمانان جهان در حکومت اسلامی ایران به تحقق پیوسته و امروز این ظرفیت عظیم فرصتی تکرار نشدنی است. معتقدم که انسان به ضرورت ماهیت الهی و اندیشه ی خویش یک رسانه است وامروز در عصر رسانه ضروریست تا دغدغه های فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی مان را باهم شریک شویم، باشد که در مسیر زمان به جامعه ی مهدوی نزدیک شویم."زندگی بهتر حق مسلم ماست!"

و همچنان که رهسپار آینده ایم بیندیشیم که :

ما ازین قرن نخواهیم گذشت
ما ازین قرن نخواهیم گریخت
با قطاری که دگران ساخته اند
هیچ پروازی نیست برساند ما را به قطار دوران
و به قرن دگران
مگر انگیزه و عشق ،
مگر اندیشه و علم ،
مگر آیینه و صلح
و تقلا و تلاش
بخت از آن کسی خواهد بود که مناجات کند با کارش
و در اندیشه ی یک مساله خوابش ببرد
و کتابش را بگذارد زیر سرش و ببیند در خواب حل یک مساله را
باز با شادی در گیری یک مساله بیدار شود ...

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات

 

 

نظرات  (۷)

 • چادر داریم تا چادر
 • چادر داریم تا چادر

  در این چند سال اخیر، چادر با فرهنگ‌های جدیدی همراه شده که برخی از آنها اساسا فرقی با بدحجابی ندارد. حتما شما هم دیده‌اید دخترانی که چادر را بخشی از تیپ خود می‌دانند و گویا با استفاده از چادر می‌خواهند چهره خود را قاب بگیرند. بعد هم در قواره یک فعال اجتماعی ظاهر می‌شوند و هر روز عکس‌های مختلفشان را این طرف و آن طرف منتشر می‌کنند تا محرم و نامحرم لایکشان کنند.

  اما حقیقتا این نوع پوشش که باعث انگشت نما شدن فرد در جامعه می‌شود، مصداق لباس شهرت نیست؟ در تعریف‌های فقهی ما یک شرط اساسی برای حجاب تعریف شده که نباید «جلب توجه» کند. حجاب باید در مسیر عفاف و حیا و پوشیدگی تعریف شود، اما این فرهنگ جدید و ابداعی که از قضا وارداتی هم نیست و ساخت ذهن خلاقانه برخی از بانوان ایرانی است، حجاب جدیدی را معرفی کرده که در مسیر خودنمایی تعریف می‌شود و از بیخ و بن ضدحجاب است.

  اینکه زن بتواند با چادر به آسانی فعالیت اجتماعی کند را هیچ کس منکر نیست،بانوان محجبه و عفیفه قطعا می‌توانند با حفظ شئون شرعی به فعالیت اجتماعی بپردازند. اصلا ضرورت همین موضوع بود که چند سال قبل برخی از کارشناسان دور هم جمع شدند و اقدام به طراحی چادرهایی کردند که در عین سادگی، دست و پاگیر بانوان هم نبود.

  چادرهایی که مثلا هنگام رانندگی یا حمل کودک محدودیت ایجاد نمی‌کرد، اما این خلاقیت به مرور تبدیل به یک بدعت شد و طراحان بعدی، به فکر آن افتادند تا چادرهایی جذاب تولید کنند و کار به جایی کشید که باخط نستعلیق و نسخ روی چادر بانوان کلمات قصار می‌نوشتند و شعار می‌دادند که با چادر محدودیت نیست و می‌تواند شما را جذاب‌تر کند! این طراحان ادعا می‌کنند که فقط با چنین روش‌هایی می‌توان برخی از دختران امروزی که با حجاب ارتباط خوبی ندارند را به سوی چادر کشاند، اما انگار نسخه ناشیانه‌ای که آنها برای حجاب جامعه نوشته‌اند، به ضد خود تبدیل شده و به قول جناب مولوی «از قضا سرکنگبین، صفرا فزود»ه است. مخاطب اصلی بازار چادر خانواده‌های مذهبی هستند و قطعا این چادرهای تیپیکال بیش از آنکه به دست جامعه هدف برسد، به دست متدینین رسیده و گاهی اوقات گره چادر آنها را شل کرده است.

  این تدبیرهای بدعت‌گونه سابقه بسیاری دارد، مگر در همین یکی-دو دهه اخیر به بهانه مقابله با موسیقی‌های مبتذل وارداتی، خودمان به تولید ابتذال نپرداختیم؟ مگر برای آنکه رضایت عده‌‌ای را جلب کنیم، پیچ شرعیات را شل نکردیم؟ مگر خطوط قرمزمان را تغییر ندادیم؟ آنقدر که گاهی اوقات موسیقی‌های وطنی‌مان شرم‌آورتر از برخی نسخه‌های خارجی شده است.

  بیایید تعارف را کنار بگذاریم. این روزها باید نگران حجاب برتر بود. حجابی که در طول همه این سال‌ها نماد پوشش و عفت بوده، حالا در خطر است. دعوای ما، درباره چادر و مانتو نیست. درباره «میل به جذابیت» است. ماجرا این است که این بانوان قبل از انتخاب چادر باید به این سوال پاسخ دهند که آیا می‌خواهید جذاب باشید یا نه؟ اگر پاسختان مثبت است، تا دلتان بخواهد گزینه دارید، لطفا بیخیال چادر شوید که برای ما مقدس است و عزیز.

  حقیقت این است که ما به جای آنکه مردم را وارد دایره دین و حجاب و اعتقاد کنیم، مدام تلاش می‌کنیم که مساحت این دایره را زیاد کنیم، آنقدر زیاد تا دیگر کسی بیرون نماند. فراموش کرده‌ایم آن کلام امام صادق را که فرمود: کلام ما را بدون حذف و اضافه به مردم بگویید، فطرت آنها خواهد پذیرفت.

  منبع: همشهری آنلاین

  پاسخ:
  سپاس از مطلب مفید شما 
 • خانوم های ایرانی همشون ملکه هستن
 • چارلز دانشجوی انگلیسی با طعنه به دوست و همکلاسی ایرانی اش همایون می گه : چرا خانوماتون نمیتونن با مردا دست بدن یا لمسشون کنن !؟؟ یعنی مردای ایرانی اینقدر کارنامه خرابی دارند و خودشون رو نمیتونن کنترل کنن؟؟

  همایون لبخندی میزنه و میگه :ملکه انگلستان میتونه با هر مردی دست بده ؟ و هر مردی می تونه ملکه انگلستان رو لمس کنه؟!

  چارلز با عصبانیت می گه :نه! مگه ملکه فرد عادیه ؟!! فقط افراد خاصی می تونن با ایشون دست بدن و در رابطه باشن!!!  همایون هم بی درنگ می گه :

  خانوم های ایرونی همشون ملکه هستن!!!

  (به نقل از وب عفاف سلاحی برای زن )
  قابل توجه بانوان ایرانی :
  چندی پیش ملکه انگلیس به عروسش هشدار داده بود که « دیگر حق ندارد لباسهای بدن نما ، از جمله پالتو و دامن کوتاه و ساپورت به تن کند!!! » میدانید چرا؟
  نه اینکه فکر کنید این پیرزن، خداجو! ، مذهبی !و پیرو احکام الهی ست! خیر !!!
  دلیلش فقط یک چیز است ملکه انگلیس و خاندانش سلطنتی هستند و در شأن و شخصیت این خانواده نیست که مردان دیگر بدن آنها را دیده و تحریک شوند!!
  بردی دلم ای ماهرخ بازاری
  زان رو پی تو ناله کنم با زاری
  جان نیز به خدمت تو خواهم کردن
  باشد که دل برده من بازآری
  نجابت همنشین حیاست که حیا هم قرین ایمانه ، پس نجابت نشانه ایمانه ونسبت مستقیم با مقدار ایمان داره و نجابت از خصوصیات فرد باایمان اعم از مرد و زن هست.
  دختر خانومایی که 60 هزار تومن پول شال میدین لااقل 15 هزارتومنش رو سرتون باشه .
  عالی بود..
  حیف که لینک نداره دانلود شه.

  البته اکثر ویدئوهاتون تکراریه تازگیا.

  به خصوص این و پست جای خودت باش.

  ________________________________________________________

  نمیدونم چرا هر چی تلاش میشه که آمار بد حجابی پایین تر بره بازم زیادتر میشه.

  بد نیس یک خاطره تعریف کنم.

   یه دوستی  داشتم و دارم  از دوران دبیرستان .
      یه روز عصرطبق برنامه همیشگی موقع برگشتن از کتابخونه داشتیم تو خیابون قدم میزدیم که چند تا خانوم داشتن رد میشدن با دوتا بچه 4 یا 5 ساله . اوضاع خوبیم نداشتن عین دخترای 17 ساله ها آرایش کرده بودن و بد حجاب . جلوتر که میرفتیم از این موردا بیشتر میشدند. که من از دوستم پرسیدم واقعا چرا ؟ چرا باید یه خانمی که دختر نیس و به هر حال بچه و همسر داره اینجوری خودشو نشون بده. دوستم جواب داد که امان از چشم هم چشمی. هر خانمی الان مد نظرش اینه که از اونیکی خوشگل تر باشه. شاید دل پاکیم داشته باشه ولی دوس داره که بالاتر از اون یکی باشه و زیباتر.


  الان یه لحظه به این شعری که زهرا خانوم خوند داشتم گوش میدادم که چقد این حرفا کمتر اثر گذاشته. 
  عکاس امریکایی میگفت که ایرانیارو اگه از روی ظاهر قضاوت کنیم هم مرداش هم زناش سوپرمدل هایی هستن که شیفته عرضه شدنن ولی وقتی باهاشون حرف میزنی یه حس نجابتی توشون میبینی که با ظاهرشون متفاوته 

  ببخشید طولانی شد معذرت.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">