منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

رویای 1400 ساله ی مسلمانان جهان در حکومت اسلامی ایران به تحقق پیوسته و امروز این ظرفیت عظیم فرصتی تکرار نشدنی است. معتقدم که انسان به ضرورت ماهیت الهی و اندیشه ی خویش یک رسانه است وامروز در عصر رسانه ضروریست تا دغدغه های فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی مان را باهم شریک شویم، باشد که در مسیر زمان به جامعه ی مهدوی نزدیک شویم."زندگی بهتر حق مسلم ماست!"

و همچنان که رهسپار آینده ایم بیندیشیم که :

ما ازین قرن نخواهیم گذشت
ما ازین قرن نخواهیم گریخت
با قطاری که دگران ساخته اند
هیچ پروازی نیست برساند ما را به قطار دوران
و به قرن دگران
مگر انگیزه و عشق ،
مگر اندیشه و علم ،
مگر آیینه و صلح
و تقلا و تلاش
بخت از آن کسی خواهد بود که مناجات کند با کارش
و در اندیشه ی یک مساله خوابش ببرد
و کتابش را بگذارد زیر سرش و ببیند در خواب حل یک مساله را
باز با شادی در گیری یک مساله بیدار شود ...

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات

از آنجا که مطالبی در سایتها منتشر شد مبنی بر گران بودن حجاب چادر نسبت به حجاب مانتو، خواستم وضع لبنان را هم بشنوید.

اطلاعات من حاصل شنیده ها و دیده های خودم در ضاحیه و فروشگاه های مختلف لبنان است. البته نه فروشگاه های خاص در خیابان الحمرا که هر قطعه لباسشان بین 500 ، ششصد دلار تا چند هزار دلار است. بلکه فروشگاه هایی که عموم مردم از آنها خرید می کنند.هزینه پوشش برای خانمهای چادری در لبنان بسیار کمتر از مانتو پوشها یا بی حجابهاست.یک خانم مانتو پوش (مانتو شرعی بلند) باید یک مانتو بخرد و یک روسری یا شال لبنانی (ترکی). قیمتهای روسری و مانتو بیداد می کند. قیمت یک مانتوی خوب بین 50 و صد دلار است. هرچند ارزانتر و بی کیفت تر و ساده تر هم وجود دارد، اما این قیمت نرمال است؛ و البته گرانتر هم موجود است.

 روسری و شال حریرِ اصل اقلا کمِ کم 50 دلار قیمت دارد به بالا.ارزانترین روسری حریر که پارچه آن حریر خالص نبوده و ترکیب دارد، 23 دلار به فروش می رسد.بعد با یک روسری که کار راه نمی افتد، باید اقلا به تعداد روزهای هفته روسری خوش رنگ و خوش طرح داشته باشند. تصور کنید خانمی فقط هفت مانتو و هفت روسری داشته باشد! اقلا هزار دلار هزینه برده. درحالیکه چادر بهترین نوعش از مغازه های صاحب نام، حدود صد دلار و دویست دلار است. با این حال یک چادر برای یک کارمند یا دانشجو که ارزان و با دوام و ساده باشد، 50 دلار است.

باید توجه کرد که چادر را برای یکسال می پوشند تا سال بعد یک چادر جدید بخرند و قبلی بشود چادر دم دستی. با این حساب هر خانم چادری کمِ کم، سه چادر دارد. در مقابل، خانم مانتو پوش هر سال اقلا چهار پنج مانتو می خرد. در عید های فطر و قربان و ولادت پیامبر که باید لباس نو بخرند و یکی دو تا هم گذری و بازارگردی! پولدارها که ماهی سه چهار مانتو رو شاخشان است. (ببخشید رو جیب همسرشان است!)گذشته از این، خانم چادری آرایش نمی کند، پس هزینه آآرایش هم حذف می شود. (فقط در منزل برای همسر آرایش می کنند یا در موارد نادر، مثل عروسی اعضای خانواده، آرایش می کنند و با روبنده به عروسی می روند) خیلی ها هم با همان چادر در عروسی یا مهمانی می نشینند. (در عروسی های مختلط) پس غیر از هزینه آرایشگاه، هزینه لباس مجلسی هم حذف شد.

برسیم به کلا بی حجاب ها. این خانمها عموما لباس مارکدار می پوشند. یک شلوار مناسب اقلا 50 دلار هزینه دارد. چه جینز چه کتان چه نوع دیگر. بلیز هم همینطور. این قیمتها تازه جزو ارزانترینهاست که مارک معروفی نباشد. لباسهایی که در مغازه های ضاحیه به فروش می رسد، زیر 70 دلار نیست. خانمی از یک مغازه صحبت می کرد که لباسهای زیبایی داشت. می گفت شاید بتوانی لباس ارزان به قیمت 200 هزار لیره هم پیدا کنی! (130 دلار)

برسیم به کفش.

کفشهای چینی موجود در بازار در کمترین حالت 20دلار قیمت دارند. اگر از مغازه های صاحب نام کفش مناسب بخواهید که باید اقلا 50 دلار کنار بگذارید (مثل کفش فروشی Saly که کفش چرم لبنانی می فروشد). کفشهای مارکدار که زیر صد دلار وجود ندارد تازه آنهم موقع حراجی. مثلا اگر در هنگام تخفیف به مغازه آدیداس بروید شاید کفشی با حدود 100 دلار گیرتان بیاید.کیف هم همان داستان است. از مغازه های پایین شهر و چیپ که خرید کنید کمتر از 30 دلار کیف بنجل گیرتان نمی آید. اما مغازه های شیک در پاساژها و مراکز خرید کیفهایی با قیمتهای 100 دلار و 200 دلار به شما عرضه می کنند.یک خانم بی حجاب باید موهایش مرتب باشد. حتی اگر آرایش درست و حسابی نکند، حتما کمی آرایش می کند (به آن می گوییم صافکاری!). مثلا یک رژ لب کمرنگ و کرم پودر. پس هزیه لوازم آرایشی رو هم باید حساب کرد.بعضی از مغازه های چادر فروشی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا، در ازای خرید هر چادر یا مانتو یکی دیگر هم هدیه می دادند. در واقع نصف قیمت خرید می کردید. در لبنان عموما فروشگاه های لباس در پایان فصل، حراجی می گذارند که واقعا لباس با نصف قیمت یا 70% تخفیف به فروش می رسد. خیلی از مردم تعدادی از لباسهایشان را این مواقع می خرند. در مقایسه با ایران (البته اطلاع من از قیمت های ایران مربوط به سال پیش است) قیمت هر قطعه لباس ارزانتر است.با این حساب، ظاهرا ایران حجاب گرانتر از خارج است. چه چادر و چه مانتو. پس بگو چرا بعضی از دخترها هی آستین یا پاچه شان آب می رود!!! 

نویسنده محمود علوی 

نظرات  (۵)

سایتتون عالیه به سایت ما هم سر بزنید
 • مسعود جعفری
 • با سلام شعری که در زیر پروفایلتون نوشته بودید بودید بسیار پرمعنا و نغز بود واقعا لذت بردم بسیار متشکر و ممنون
  پاسخ:
  با سلام
  سپاس از همراهی شما و تشکر از بذل توجه جنابعالی. اگر نکته ی مفیدی مد نظر شماست می توانید در این وبلاگ با دوستان سهیم شوید .
 • شهردار باغ
 • خانم من عذر میخام من اصلا حواسم به نویسنده متن نبود .


  اکثر متن هایی که انتخاب میکنین زیاد از کلمه من استفاده میشه. فکر کردم که خودتون نوشتید/


  ولی به هر حال کمی اصلاح نیاز دارد.

  شایدتوی کشوری که خیلی هم حجاب داشتن لازم نیست  وپوشش عرف چادرنیست سبب ارزونی پوشش بانوان محجبه شده دراون کشورشده . جای این سؤال از متولیان فرهنگی کشور خودمان وجوددارد که شما برای ایجاد انگیزش در پوشش برتر چه اقداماتی انجام دادید ؟
  آیا یک بانوی مسلمان ایرانی براحتی میتواند درتهیه چادر با قیمت مناسب ویا مانتو موجه بدون مشکل باشد؟
  این حداقل انتظار از نهادهای دولتی برای رواج سبک پوششی اسلامی است .
 • شهردار باغ
 • بانو صامتی مگه خانمای چادری روسری ومقنعه سرشون نمیکنن ویا مانتو نمیپوشند ؟؟!!!

  بله این درسته که به خاطر وجود چادر میشه همواره یک نوع مانتو پوشید چون کمتر دیده میشه ولی از روسری نمیشه گذشت.

  شما بانو خودت مگه همیشه یک رو سری سرتون میکنین.؟

  من که هر وقت عکسای شما رو دیدم روسری های متفاوتی داشتی؟

   بله چادر باعث میشه که بانو روسری تک رنگ وکه گل من گلی کمتری داره سر کنه ولی شما که بهتر میدونید آدم که نمیتونه فقط یه رنگ بپوشه وبیرون بیاد؟

  مگه کسی که چادر میپوشه کفش نمیپوشه؟

  گرچه میدونم شما منظورتون این نبود و کفشهایی مد نظرتون بود که مخصوص آدمای بیچادر هستش ولی مگه یه بانوی چادری پوتن و یا چکمه نمیپوشه و همیشه کفش ساده پاش هستش؟


  در آخر هم باید گفت این لباس فروشی ها که در اخر فصل حراج میکنند حتمن هم در ایران هستش ولی چون ایران تو گمرگ زیاد مالیات میگره وهمچنین نظارت کم هستش رو مغازه های عرضه لباس برا همین گرونتره نسبت به لبنان.

  با این وجود من خودم پالتو رو پارسال وقتی 100 تومن بود خریدم در حالیکه وسط چله زمستون 240 تومن بود.  پاسخ:
  جناب شهردار نویسنده این متن آقای محمود علوی است . این متن رو انتخاب کردم چرا که تصویری از حجاب در دیگر کشور مسلمان است و به مخاطب توان مقایسه می دهد . 
  دقت نظر شما درست است و یک خانم چادری حتما باید مانتو و روسری نیز بپوشد ولی نیازی نیست که لباس های زیر چادر گران  و خیلی متفاوت باشند مگر برای مهمانی .
  جناب علوی رفتار معمول بانوان لبنانی محجبه را توضیح داده اند و حتما به جهت اینکه یک مرد هستند برخی مسایل را در نظر نگرفته اند 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">