منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

رویای 1400 ساله ی مسلمانان جهان در حکومت اسلامی ایران به تحقق پیوسته و امروز این ظرفیت عظیم فرصتی تکرار نشدنی است. معتقدم که انسان به ضرورت ماهیت الهی و اندیشه ی خویش یک رسانه است وامروز در عصر رسانه ضروریست تا دغدغه های فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی مان را باهم شریک شویم، باشد که در مسیر زمان به جامعه ی مهدوی نزدیک شویم."زندگی بهتر حق مسلم ماست!"

و همچنان که رهسپار آینده ایم بیندیشیم که :

ما ازین قرن نخواهیم گذشت
ما ازین قرن نخواهیم گریخت
با قطاری که دگران ساخته اند
هیچ پروازی نیست برساند ما را به قطار دوران
و به قرن دگران
مگر انگیزه و عشق ،
مگر اندیشه و علم ،
مگر آیینه و صلح
و تقلا و تلاش
بخت از آن کسی خواهد بود که مناجات کند با کارش
و در اندیشه ی یک مساله خوابش ببرد
و کتابش را بگذارد زیر سرش و ببیند در خواب حل یک مساله را
باز با شادی در گیری یک مساله بیدار شود ...

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات

گفتم: ای حبیب من جبرئیل، چرا [او] در آسمان «منصوره» و در زمین «فاطمه» است؟

وارث: قال رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله: قُلْتُ حَبِیبِی جَبْرَئِیلُ وَ لِمَ سُمِّیَتْ فِی السَّمَاءِ الْمَنْصُورَةَ وَ فِی الْأَرْضِ فَاطِمَةَ قَالَ سُمِّیَتْ فِی الْأَرْضِ فَاطِمَةَ لِأَنَّهَا فَطَمَتْ شِیعَتَهَا مِنَ النَّارِ وَ فُطِمَ أَعْدَاؤُهَا عَنْ حُبِّهَا وَ هِیَ فِی السَّمَاءِ الْمَنْصُورَةُ وَ ذَلِکَ قَوْلُ اللَّهِ‏ عَزَّ وَ جَلَّ «یَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ یَنْصُرُ مَنْ یَشاءُ» یَعْنِی نَصْرَ فَاطِمَةَ لِمُحِبِّیهَا.

 

در حدیث معراج آمده است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود: گفتم: ای حبیب من جبرئیل، چرا [او] در آسمان «منصوره» و در زمین «فاطمه» است؟ گفت: بدین سبب در زمین «فاطمه» نامیده شده که شیعیان خود را از جهنم رهایی می‏‌بخشد، و دشمنانش از محبت وی بی‏‌بهره خواهند بود، و در آسمان بدین جهت «منصوره» است که خداوند فرموده: «در آن روز (قیامت) مؤمنان به‌جهت یاری خدا که هر فردی را بخواهد یاری دهد خرسند می‏‌شوند»؛ منظور از این یاری همان نصرتی است که فاطمه به دوستان خویش خواهد کرد.

 

منبع: (معانی‌الاخبار، ج٢، ص۴٣٠)


  • منصوره صامتی

نظرات  (۵)

به مناسبت حادثه ی تاسف بار فرودگاه جده و اقدام بجای مسئولین در تعلیق عمره ی مفرده ، مروری داریم بر فرازهایی از پیام تاریخی حضرت روح الله (ره) در رابطه با کشتار خونین حجاج ایرانی در سال 1366توسط حکومت آل سعود . (و چه توب است که ما هرازگاهی به مناسبت های مختلف ، مروری داشته باشیم بر بیانات و رهنمودهای امام راحل در قالب صحیفه ی انقلاب که بسان یک قبله نما همواره "راه" و جهت گیری اصلی را به ما نشان می دهد )

《 ... علیرغم گذشت یک سال از کشتار فجیع و بی رحمانه ی حجاج بی دفاع و زائران مومن و موحد به وسیله ی نوکران آمریکا و سفاکان آل سعود ، هنوز شهر خدا و خلق او در بهت و حیرت اند . 
آل سعود با کشتن میهمانان خدا و به خاک و خون کشیدن بهترین بندگات حق ، نه تنها حرم را ، که جهان اسلام را آلوده به خون انسانهای بی گناه نمود و مسلمانان و آزادگان را عزادار ساخت ... 
کشتن چه کسانی و با چه گناهی ؟ کشتن کسانی که از خانه خویش به سوی خانه ی خدا هجرت نموده بودند . کشتن کسانی که سال ها کوله بار امانت و مبارزه را بر دوش کشیده بودند. انتقام از کسانی که همچون ابراهیم (ع) از بت شکنی برمی گشتند ، شاه را شکسته بودند ، شوروی و آمریکا را شکسته بودند ، کفر و نفاق را خرد کرده بودند ... 
آری ؛ در منطق استکبار جهانی ، هرکه بخواهد برائت از کفر و شرک را پیاده کند ، متهم به شرک خواهد شد . و مفتی ها و مفتی زادگان ، این نوادگان "بلعم و بعورا" ، به قتل و کفر او حکم خواهند داد ... ان شاء الله ما [این] اندوه دلمان را در وقت مناسب ، با انتقام از آمریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق ، و آزادی کعبه از دست نااهلان و نامحرمان ، به مسجدالاحرام وارد خواهیم شد ... 

یکی از وظایف بزرگ مسلمانان ، پی بردن به این واقعیت است که حج چیست و چرا برای همیشه باید بخشی از امکانات مادی و معنوی خود را برای برپایی [هرچه با شکوه تر] آن صرف کنند . 
چیزی که تا به حال از ناحیه ناآگاهان یا تحلیلگران مغرض یا جیره خواران به عنوان فلسفه ی حج ترسیم شده است ، این است که حج یک عبادت دسته جمعی و یک سفر زیارتی_سیاحتی است ! 
به حج چه ، که چگونه باید زیست و چطور باید مبارزه کرد ؟! 
به حج چه ، که حقوق مسلمانان و محرومان را از ظالمین باید ستاند ؟! 
به حج چه ، که باید برای فشارهای روحی و جسمی مسلمانان چاره اندیشی نمود ؟! 
به حج چه ، که مسلمانان باید به عنوان یک نیروی بزرگ خودنمایی کنند ؟! 
به حج چه ، که مسلمانان را علیه حکومت های وابسته بشورانند ؟! بلکه حج همان سفر تفریحی برای دیدار از قبله و مدینه است و بس ! 
حال آنکه حج ، برای نزدیک شدن و اتصال انسان به صاحب خانه است و حج ، تنها حرکات و اعمال و لفظ ها نیست و با کلام و لفظ و حرکت خشک ، انسان به خدا نمی رسد . 
حج کانون معارف الهی است که از آن محتوای سیاست اسلام را در تمامی زوایای زندگی باید جست و جو نمود . حج پیام آور ایجاد و بنای جامعه ای به دور از رذایل مادی و معنوی است . 
حج تجلی و تکرار همه ی صحنه های عشق آفرین زندگی یک انسان و یک جامعه ی متکامل در دنیاست و مناسک حج ، مناسک زندگی است و از آن جا که جامعه ی امت اسلام _از هر نژاد و ملیتی_ باید ابراهیمی شود تا به خیل امت محمد (ص) پیوند بخورد و "ید واحده" شود ، حج تنظیم و تشکیل این زندگی توحیدی است . 
حج عرصه ی نمایش و آیینه ی سنجش استعدادها و توان مادی و معنوی مسلمانان است . 
حج به سان قرآن است که همه از آن [می توانند] بهره مند شوند ؛ ولی اندیشمندان و غواصان و دردآشنایان امت اسلامی ، اگر دل به دریای معارف آن بزنند و از نزدیک شدن و فرورفتن در احکام و سیاست های اجتماعی آن نهراسند ، از صدف این دریا ، گوهراای هدایت و رشد و حکمت و آزادگی را بیشتر صید خواهند نمود و از زلال حکمت و معارف آن ، تا ابد سیراب خواهند گشت . ولی چه باید کرد و این غم بزرگ را به کجا باید برد که حج بسان قرآن مهجور گردیده است و به همان اندازه که آن کتاب زندگی و کمال و جمال در حجاب های خودساخته ما پنهان شده است ، و زبان هدایت و زندگی ساز آن به زبان وحشت و مرگ و قبر تنزل کرده است ، حج نیز به همان سرنوشت گرفتار گشته است . سرنوشتی که میلیون ها مسلمان ، هر سال به مکه می روند و پا جای پای پیامبر و ابراهیم و اسماعیل و هاجر می گذارند ولی هیچکس نیست که از خود بپرسد ، ابراهیم و محمد (علیهما السلام) که بودند و چه کردند و هدفشان چه بود و از ما چه خواسته اند ؟؟ گویی به تنها چیزی که فکر نمی شود ، همین است . به طور مسلم حج بی روح و بی تحرک و قیام ، حج بی برائت ، حج بی وحدت و حجی که از آن هدم کفر و شرک برنیاید ، حج نیست .. خلاصه همه ی مسلملنان باید در تجدید حیات حج و قرآن کریم و بازگرداندن این دو به صحنه های زندگی شان کوشش کنند و محققان متعهد اسلام ، با ارائه ی تفسیرهای صحیح و واقعی از فلسفه ی حج ، همه ی بافته ها و تافته های خرافاتی علمای درباری را به دریا بریزند . 

کشتار زائران خانه ی خدا ، توطئه ای برای حفظ سیاست های استکبار و جلوگیری از نفوذ اسلام ناب محمدی (ص) است و کارنامه ی سیاه و ننگین حاکمان بی درد کشورهای اسلامی ، حکایت از افزودن درد و مصیبت بر پیکره ی نیمه جان جهان اسلام و مسلمین است ...
پیامبر اسلام نیازی به مساجد اشرافی و مناره اای تزییناتی ندارد . پیامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پیروان خود بوده است که متاسفانه با سیاست های غلط حاکمان دست نشانده ، به خاک مذلت نشسته اند ... 
ان شاء الله ما نخواهیم گذاشت که از کعبه و حج ، این منبر بزرگی که بر بلندای بام انسانیت باید صدای مظلومان را به همه عالم منعکس سازد ، و آوای توحید را طنین اندازد ، صدای سازش با آمریکا و شوروی و کفر و شرک نواخته شود و از خدا می خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبه مسلمین ، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ بر آمریکا و شوروی را به صدا در آوریم ... 》 

این ها بخشی از پیام تاریخی حضرت امام در سالگرد کشتار خونین مکه می باشد اما در خصوص آنچه در فرودگاه جده برای دو عمره گذار ایرانی اتفاق افتاد ، توجه دوستان را به رعایت این نکات فرا می خوانم : 
نخست آنکه همانطور که در بیانات معظم له نیز آمده است ، نباید از حادثه ی پیش آمده به مغرضان روشنفکرنما اجازه داد که اصل حج و مناسک توحیدی آن زیر سوال رود ؛ بلکه باید روزبه روز بر احیای معارف بلند آن همت گمارد و تا رسیدن آن به جایگاه واقعی خود کوشش نمود . 
نکته دوم دامن زدن به اختلافات مذهبی است . در اینجا نیز رعایت اصل وحدت اسلامی خصوصا  با برادران اهل سنت نباید خدشه دار شود . 
نکته دیگر پرهیز از رویه ی "عرب ستیزی" است . مسلمانان از هر نژاد و ملیت بنابر نص صریح آیات قرآن برادر و برابرند مگر به رعایت تقوا و نه عرب بر فارس فضیلتی است و نه فارس را بر عرب مگر به رعایت پرهیزگاری . 
اما آنچه که باید پیکان جهت گیری های ما را نشانه رود ، حکومت فاسد و دست نشانده ی آل سعود است که از بدو پیدایش دست حاکمان آن به خون مسلمانان آغشته بوده و همچنان آغشته است . به امید مجد و غظمت دنیای یکپارچه ی جهان اسلام . 

پاسخ:
دکتر امیرعلی بابایی در کتاب تجسم خلاق میگوید:به خود بگویید عالی هستید تا عالی شوید.
وبه خاطر داشته باشید که هرچه بگویید همان می شود .
ضمیر شما بدن شمارا می سازد وبدن شما ضمیر شما را.
"یک اندیشه ی زیبا ومثبت ،یک بهشت را در زندگی می سازد….
ویک اندیشه منفی ویاس آور جهنمی را در دنیای انسان خلق می کند… .
انسانها آنچه را بیندیشند خلق می کنند."
شاد باشید ، مثبت باشید والبته عالی.
ﭘﺮﻭﻓﺴﻮﺭ ﺟﺎﻥ ﻣﮑﺴﻮﻝ؛
ﺗﺠﺮﺑﯿﺎﺕ 40 ﺳﺎﻟﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﺎ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﻫﺰﺍﺭﺍﻥ ﺳﺎﻋﺖ ﺗﺪﺭﯾﺲ ﻭ ﺳﺨﻨﺮﺍﻧﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﯿﻠﯿﻮﻧﻬﺎ ﻧﻔﺮ ﺩﺭ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺟﻤﻠﻪ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ
ﻣﺮﺩﻡ ﺩﻧﯿﺎ ﻫﺪﯾﻪ ﻣﯿﮑﻨد :
"ﻫﺮﮔﺰ ﻇﺎﻫﺮ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺑﺎﻃﻦ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺧﻮﺩ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﻧﮑﻨﯿﺪ "
ظاهراً اعتراض ها جواب داد و فعلاً اعزام به حج عمره متوقفه
پاسخ:
تا مجازات عاملان هتک حرمت به زایرین ایرانی از سوی دولت عربستان ، سفر عمره تعلیق شد. تصمیم بسیار مبارکی است اگرچه اتفاق ناگواری است .و صد البته نان برخی از زایر نماها که بیشتر جهت تجارت و پرسه زنی در فروشگاههای عربستان و حیف و میل کردن ارز داخلی به عربستان سفر می کردند اجر شد که جای بسی خوشحالی است .
چه افتخاریست داشتن نام یا القاب مبارک حضرت فاطمه سلام الله علیها ، و افتخار بیشتر دوستدار حضرت بودن والگو قرار دادن ایشان درزندگی چرا که درهمه صفات در عالیترین درجه بود .
به امید شفاعت حضرت فاطمه (س) .
کاربر سیده محترم:مطالب و مواردی که نوشتید درست ، اما منه عمره گذار یا حتا حج واجب ، فکر نمیکنم هزینه سفرم از ابتدا سودی برای بقول شما مافیای تجاری حج ودرآمدیست برای دولت بظاهر مسلمان عربستان که برای خرید سلاح و حمایت از گروههای تروریستی وتفرقه اندازی بین مسلمان و الان هم تجاوز به کشور یمن استفاده میشود .
همین پادشاه جدید عربستان ا
علام کرده بود در صورت حمله اسراعیل به ایران ، آسمان کشورش را در اختیار اسراعیل قرار خواهد داد . البته بلانسبت غلط زیادی کرده بود مانند گذشتگانش.
عرضم اینه که قبل از هر اقدام از طرف هر کسی من باید فکر کنم ببینم پول به جیب چه کسانی میرود و در چه راهی خرج میشود ، هرگز خدا به تحقیر بنده اش راضی نیست .
در بحث حج عمره مراجع هم وارد شده اند که ما به چه قیمتی باید این مستحب را انجام بدهیم؟! این قضیه ی اخیر و فاجعه ای که اتفاق افتاده، آخرش است. کف این قضیه این است که ما کلا آنجا تحت تحقیر هستیم. آزادی عبادت در همه ی جهان است الا در مکه!!! یعنی هر جای جهان، در خود اسرائیل هم که باشی برای عبادت خودت انتخاب می کنی که چگونه عبادت کنی الا مکه! این تحقیر نیست؟! از این بالاتر؟! صدها بار زائرین ما را در فرودگاه هایشان عریان کرده اند! دو صفحه مفاتیح در جیب این شخص دیده، عریانش کرده!! 

تحقیر در خیابان، تحقیر در اطراف خانه ی کعبه، تحقیر در مسجد النبی(ص)، توهین در قبرستان بقیع! امسال که نیست، پانزده، بیست سال است که داریم تحقیر می شویم. چرا جلوی این سفر گرفته نمی شود؟ رُک می گویم: به خاطر وجود مافیای تجاری حج در ایران! که سودهای کلان می برد، اینگونه دارد شیعه را در مکه و مدینه تحقیر می کند!! هر چه خورده اند کافی است، دولت جلوی خوردن این ها را بگیرد. 

از مجلس شورای اسلامی خواهش می کنم که محکم بایستند و تحریم کنند. عمره نمی خواهیم برویم. مراجع تایید کرده اند، کار قوه مجریه و وزارت خارجه است. دلیل اینکه ما اینقدر تحقیر می شویم این است که عده ای از همین ایرانیان شیعه ی خودمان از قِبَلِ حج عمره دارند می خورند و این ها دیگر حاضر نیستند که نخورند! 

بچه حزب اللهی هایی که برای چهار نخ موی بیرون یک زن کفن می پوشیدند، چرا الان کفن نمی پوشند و به خیابان نمی آیند؟! محکم بایستیم که حج عمره تحریم شود. اگر ملت داوطلبانه اقدام کنند، پس نقش دولت و مجلس و وزارت خارجه چیست؟! قانون بر علیه بد حجابی تصویب می کنید، قانون بر علیه این همه ذلت در این پانزده سال نمی خواهید تصویب کنید؟!

این بی ناموسی و تحقیر را بر نمی تابیم. کار دست همین خودی هاست و اگر ما نرویم، دکانشان تعطیل می شود! و تشکر می کنیم از دو مرجعی که خط را شکستند؛ حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی. گفتند اگر منتظر ما هستید که حرفی بزنیم، می گوییم نروید!

مرجع که نمی تواند مرز را ببندد! اگر منتظر ما هستید که می گوییم ذلت به چه معنا؟!! تا چه قدر؟! به یمن حمله می کنند هیچ کاری نمی کنیم چون نان حجمان در آن است! به ناموسمان تعرض می کنیم، هیچ کاری نمی کنیم چون نان حجمان در آن است! آل سعود هر کثافت کاری که بخواهند در سوریه، یمن، بحرین دارند می کنند، هیچ کاری نمی کنیم چون نان حجمان در آن است! به چه قیمتی به حج عمره می روید؟! 
پاسخ:
سلام 
مطلب بسیار درستی است . البته باید بررسی شود . بسیاری از مسولین از جمله نمایندگان مجلس در این خصوص مواضع شفافی گرفته اند . بسیاری از مردم هم کمپین های خاص در فضای مجازی تشکیل داده اند . 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">