منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

کارشناس فرهنگی

منصوره صامتی

رویای 1400 ساله ی مسلمانان جهان در حکومت اسلامی ایران به تحقق پیوسته و امروز این ظرفیت عظیم فرصتی تکرار نشدنی است. معتقدم که انسان به ضرورت ماهیت الهی و اندیشه ی خویش یک رسانه است وامروز در عصر رسانه ضروریست تا دغدغه های فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی مان را باهم شریک شویم، باشد که در مسیر زمان به جامعه ی مهدوی نزدیک شویم."زندگی بهتر حق مسلم ماست!"

و همچنان که رهسپار آینده ایم بیندیشیم که :

ما ازین قرن نخواهیم گذشت
ما ازین قرن نخواهیم گریخت
با قطاری که دگران ساخته اند
هیچ پروازی نیست برساند ما را به قطار دوران
و به قرن دگران
مگر انگیزه و عشق ،
مگر اندیشه و علم ،
مگر آیینه و صلح
و تقلا و تلاش
بخت از آن کسی خواهد بود که مناجات کند با کارش
و در اندیشه ی یک مساله خوابش ببرد
و کتابش را بگذارد زیر سرش و ببیند در خواب حل یک مساله را
باز با شادی در گیری یک مساله بیدار شود ...

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات

نماز معراج مومن

منصوره صامتی |

به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان ، ماه عاشقی و صیام ؛ ضمن عرض قبولی طاعات و عبادات همه ی شما دوستان و همراهان عزیز ، بنا گردید از امشب مطالبی در ارتباط با موضوع نماز ، به صورت دنباله دار تقدیم شما خوبان  بگردد  .

. اما نماز : نماز از چنان جایگاه بی بدیل و والایی در تمامی دستورات دین برخوردار است که آمده است که ان قبلت قبل ماسواها و ان ردت رد ماسواها . یعنی مطابق با حدیث نخستین عملی که از بندگان مورد محاسبه و پرسش واقع می گردد ، همین نماز است که اگر پذیرفته شود ، سایر اعمال خوب انسان هم پذیرفته خواهد شد و اگر رد شود ، به سایر اعمال خوب انسان ، دیگر توجهی نمی شود

. به فرموده ی آیت الله مرحوم بهجت (ره) اصلاح همه ی امورات ما ، در گرو نماز است . اگر ما بتوانیم نماز خودمان را اصلاح کنیم و آن را در اول وقت و با حضور قلب و سایر شرا یط آن به جا بیاوریم ، سایر امورات ما هم درست می شود . شاید از همین رو باشد که قرآن می فرماید که از نماز ( برای اصلاح امورات خود ) مدد بجویید . ما در اینجا و در این چند شب بنا داریم که به بعضی از دلایل علمی نماز اشاره نماییم . البته به هیچ عنوان نمی توان گفت که دلیل اصلی گزینش و چینش این حرکات توسط پروردگار حکیم ، تنها همین نکات علمی است !


بنده معتقدم که دلایل گنجاندن نماز در دین ما ، حکمت های معنوی و علمی بی شماری است که هنوز بشر از درک تمام آن عاجز مانده است . درضمن چون نماز فلسفه ی خاص خود را دارد ( اقم الصلواه لذکری ) و معراج مومن و مایه ی قرب حق تعالی است ، باید آن را تنها برای خداوند متعال و با اخلاص به جا آورد و نه به انگیزه ی آثار و فوایدی از این دست . ولی آگاهی از این نظرات خود می تواند دلیلی باشد برای حقانیت و پایبند بودن به دستورات دین و در پرتوی آن رسیدن به مرحله ی یقین که بالاترین مرحله از مراحل ایمان است .

البته آگاهی از این امور ، از منظر دیگر هم قابل تامل است . فرمود که "گمشده ی مومن ، حکمت و دانایی است" و یا اینکه فرمود " قدر هرکس به میزان دانایی اوست" . پس دانایی و آگاهی در دین مهم است و اگر خداوند می فرماید "لا یکلف الله نفسا الا وسعها" بخشی از این وسع و توانایی ، به دانایی بر می گردد ازین رو در ادبیات ما هم آمده است که "توانا بود ، هرکه دانا بود" . هرچند که بنا به آیه ی "و ماخلقت الجن و الانی الا لیعبدون" ، تعبد و عبادت ، هدف از خلقت جن و انس معرفی شده است ولی بنابر آیات دیگر قرآن "آیا مساوی و برابر است کسی که می داند ( و آگاهانه عبادت می کند ) با کسی که نمی داند ( و ناآگاهانه عبادت می کند ) ؟! قطعا خیر .

امید است که نماز همگان مورد قبول حق واقع گردد و بدانیم که نشانه ی قبول شدن نماز ما ، همان تقوا است که فرمود "ان الصلاه تنها عن الفحشاء و المنکر" 


ㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡ

ایجاد نیرو و نشاط با وضو ؛ 

در احادیث آمده که بعد از وضو ، بدن را با چیزی خشک نکنید و بگذارید خودش خشک شود . بنا به گفته ی محققان بدن در برابر سرمایی که حس می کند (در گرفتن وضو مستحب است که از آب سرد استفاده شود ) ، خود به خود درجه حرارت آن بالا می رود تا بتواند خودش را خشک کند . بالا رفتن دمای بدن منجر به باز شدن منافذ زیرپوست می شود و درنتیجه اکسیژن بیشتری به بافت های پوست و مقداری هم به عضلات زیر پوست می رسد و همین امر منجر به افزایش نیرو و نشاط پوست و عضلات می گردد . 


ㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡ

رابطه ی نماز با میدان مغناطیسی و بارهای الکتریکی

همانطور که می دانید در بدن ما میلیونها عصب وجود دارد که کار انتقال پیام در بدن ما بوسیله ی تحریک الکتریکی این عصب ها صورت می گیرد . در اثر شارش بار در اطراف این عصب ها ، در بدن ما یک میدان مغناطیسی تشکیل می شود . میدانی که بر اثر فعالیت همزمان میلیونها عصب بوجود آمده است . میدان مغناطیسی بدن و امواج مغزی در معرض خطر : بنابر تحقیقات پروفسور لای ، امواج مغناطیسی خارجی که از نیروگاههای برق یا وسایل برقی نظیر سشوار و .. ساتع می شود ، به DNA سلول های مغزی آسیب رسانده و نیز قابلیت ترمیم را در آنها از بین برده و همچنین باعث اختلال در فعالیت طبیعی آنها می شود . 

می دانید که نزدیک به 70% از بدن ما را آب تشکیل می دهد .مولکول های آب به صورت دو قطبی بوده و زمانی که ما در معرض یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می گیریم ، این مولکول ها در جهت آن میدان قرار می گیرند و همین موضوع باعث می شود که نظم میدان مغناطیسی ما به هم بریزد . علاوه بر عوامل خارجی ، یک سری عوامل داخلی نیز وجود دارند که باعث اختلال در میدان بدن بدن می شوند ؛مهمترین این ها ، بارهای الکتریکی هستند که هنگام شارش بار در عصب ، بوجود می آیند و به صورت الکتریسیته ساکن در بافت های بدن ذخیره می شوند و میدانی که در اطراف این بارها بوجود می آید ، در میدان بدن ایجاد خلل می کند . این بارها بخصوص در نقاطی که تراکم اعصاب بیشتر است ، ذخیره می شوند و به دلیل اینکه هم تراکم زیادی دارند و هم در نزدیکی عصب های بیشتری قرار دارند ، برای بدن به شدت مضر هستند . 

از جمله ی این نقاط ، ناحیه ی سر ، کف دست ها و قسمت مچ های پا به پایین است ( یعنی همان 7 قسمت و ناحیه از بدن که در نماز باید در ارتباط و تماس با زمین باشد و شامل پیشانی ، کف دو دست ، دو سر زانو و نوک شصت انگشتان دو پا ) . به ظاهر ما روزانه تنها دقایقی را در معرض میدان مغناطیسی هستیم . مانند وسایل همچون موبایل یا سشوار . حال آنکه در طول دوران زندگی خود ، ما در معرض میدان مغناطیسی بسبار قوی تری هستیم و آن ، میدان مغناطیسی زمین است .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


آنگونه که از تصاویر به دست آمده از میدان مغناطیسی زمین پیداست ، به طور شگفت انگیزی اگر انسان در هر نقطه ای از زمین ، رو به قبله بایستد ، میدان مغناطیسی بدنش بر میدان مغناطیسی زمین منطبق می گردد و در مدتی که در نماز است ، میدان بدنش منظم می گردد . ( البته در دین سفارش شده که انسانها در هنگام خوابیدن ، نشستن و غذا خوردن نیز ، حتی المقدور رو به قبله باشند و این امر در دین مستحب است ) 
همانطور که قبلا اشاره شد ، بارهای زائدی که در اثر تحریکات الکتریکی اعصاب در بدن بوجدد می آیند ، بر امواج مغزی انسان اثر سوء دارند . 
این اثرات در نواحی که اعصاب در آن تحریک بیشتری دارند ، خطرات جدی تری ایجاد می کنند و باید هرچه سریع تر از آن نواحی دور شوند . 
به طرز حیرت آوری می بینیم که این نواحی ، دقیقا نواحی هستند که در وضو باید شسته شوند . یعنی ناحیه ی سر ، دست ها و مچ پاها ! 
بنابر تحقیقات علمی صورت گرفته ، بهترین راه دفع این بارهای زائد ، استفاده از یک ماده ی رساناست ؛ و می دانید که سریع ترین و در عین حال ارزان ترین و یی ضررترین ماده برای این کار ، همین آب است . 
جالب اینجاست که آب هرچه هم خالص تر باشد ، سریع تر می تواند بارهای ساکن را از بدن ما به اطراف گسیل بدارد و هیچ مایعی مثل آب خالص ( که از شرایط آب مورد استفاده در دض  ، همین خالص بودن آن است ) این اثر را ندارد !


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


با دفع بارهای زائد بدن در وضو ، امواج مغزی در ایده آل ترین حالت قرار می گیرد .

علاوه بر آن ، حالت تمرکزی ( حضور قلب در نماز ) که در هنگام نماز در انسان به وجود می آید ، تشعشع امواج مغزی را به اندازه ی قابل توجهی بالا می برد . 
در این هنگام ( در حالت تمرکز و حضور قلب در نماز ) ، توانایی مغز در تولید این امواج به میزان قابل زیادی بالا می رود . 
ازین روست که از انسانها خواسته شده که نماز را در حالتی از سکون و آرانش و با تمرکز و حضور قلب بخوانند تا حدی که در روایات آمده "لا صلاة الا بحضور قلب" یعنی نماز نیست الا و مگر به داشتن حضور قلب . یا در حدیثی دیگر می فرماید : از بنده ای نماز می گذارد ، به همان میزان و مقداری که حضور قلب دارد ، نمازش پذیرفته می شود که گاهی یک رکعت ، و گاهی یک رکن از نماز و گاهی تنها یک ذکر از نماز اوست . 
به امید آنکه همواره نمازمان را از ابتدا تا انتها با حضور قلب بخوانیم .


____________________________________________________________________________________________

رکوع در نماز : 
کارشناسان علم پزشکی می گویند در حالت رکوع ، ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که همین امر در آرام کردن اعصاب سمپاتیک بدن نقش بسیار موثری دارد . مدت زمان خواندن ذکر رکوع ( که به مدت تکرار همراه با آرامش یک ، یا سه ، یا پنج و یا هفت مرتبه ذکر مخصوص به رکوع می باشد ) حائز اهمیت بوده و هرچه این زمان طولانی تر باشد ، باعث تقویت هرچه بیشتر عضللت صورت ، گردن ، ساق پا و رانها می شود و موجب می شود که خون در قسمت های مختلف بدن به نحو مطلوبی به سرعت به جریان بیفتد . مطابق با تحقیقات صورت گرفته ی دیگر ، هرگاه بدن به طرز صحیحی در حالت رکوع قرار بگیرد ( در رکوع آنچنان که در روایات آمده ، بدن باید کشیده ، گردن نیز کشیده و در امتداد ستون فقرات و مهره ها قرار گرفته و پشت و کمر صاف و موازی با زمین باشد ) موجب تقویت ماهیچه های شکمی و منجر به افزایش حالت استواری ستون فقرات و استحکام آن می شود . تقویت دستگاه گوارش ، رفع سوء هاضمه و یبوست مزمن و تنظیم متابولیسم بدن از دیگر خواص قرار گرفتن بدن در حالت رکوع است . 

______________________________________________________________________________________________
سجده در نماز :

 قرار گرفتن بدن در حالت سجده علاوه بر اینکه موجب تقویت مهره های ستون فقرات می گردد ، باعث التیام دردهای سیاتیک هم خواهد شد . پرده ی دیافراگم که کار آسانی تنفس را برای ما فراهم می سازد ، از جمله موارد دیگری است که در طی سجود تقویت می شود  . یکی دیگر از عضلاتی که در حین انجام سجده تقویت می شود ، عضله ی قلب است . می دانید که قلب به عنوان قوی ترین عضله در بدن انسان مدام در حال زدن است . طبق گفته ی دانشمندان ، مناسب ترین حالتی که قلب می تواند به بهترین شکل ممکن به استراحت بپردازد ، حالتی که شکل سجده در نماز را تداعی می کند ؛ یعنی حالتی که در آن سر و پیشانی بر روی زمین بوده و در سطحی پایین تر از سطح میان تنه قرار گرفته باشد . در این حالت ، از بارهای اضافی بر قلب ، به طور چشمگیری کاسته می شود و قلب در حالت استراحت قرار می گیرد . شاید همین موضوع خود راز طول عمر اغلب اولیاء خدا هم باشد  چرا که از ویژگی های اولیای الهی یکی کثیر السجود بودن آنان چه در فرایض و چه در نوافل است و سجده بر طبق روایات ، نزدیک ترین حالت بین انسان و خداوند است و اولیاء خدا برای قرب به باری تعالی از سجده های طولانی همواره بهره می برده اند . سجده فواید دیگری هم دارد ؛ افزایش جریان خون در ناحیه ی سر موجب افزایش فهم و ازدیاد قوه ی تعقل و درک  می گردد . حالت سجده بواسطه ی باز شدن مهره های ستون فقرات از یکدیگر و کشیده شدن آنها ، موجب تقویت اعصاب در این ناحیه که متشکل از اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک است ، می شود . اگر فاصله ی مهر و محل سجود در نمازگزلر به اندازه ی حدود یک وجب جلوتر از حد معمول باشد ، کشش بیشتری در ناحیه ی کمر احساس خواهد شد که همین امر باعث مداوای کسانی می شود که از ناراحتی های کمر و دیسک بین مهره ها رنج می برند . 


ㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡㅡ


نمازهای 5 گانه که در شبانه روز ، در طی 5 نوبت اقامه می شود ( ادای هر نماز در وقت مخصوص به خود که به وقت "فضیلت" معروف است ) با تحولات بیولوژیک بدن انسان انطباق تام دارد . یعنی نمازگزار با به جا آوردن نماز در 5 نوبت مجزا ، انعکاسات شرطی شده ی موثری را برای بدن خود ایجاد می کند که این انعکاسات همراه با یک عامل صوتی ( اذان ) آنگونه که در نمازها صورت می گیرد ، موجب می شود که بدن انسان در یک هماهنگی کامل با محیط خارج حرکت نماید . نماز صبح : انسان مسلمان در سپیده دم برای ادای نماز صبح از خواب برمی خیزد ، درحالی که در برابر 3 تحول مهم قرار گرفته است . اولین تحول ، دریافت نور از محیط است . ( در گذشته نمازگزار  برای اقامه ی این نماز ، در معرض روشنایی آسمان شب قرار می گرفت و امروزه می تواند از نورهای مصنوعی کم سو ، همچون چراغ های مخصوص خواب در محیط تاریک خانه در آن ساعت از شبانه روز برای اقامه ی نماز صبح استفاده نماید ) گفتنی است که با دریافت نور در آن زمان ، فعالیت غده ی صنوبری یا "پینه آل" که غده ی "رو مغزی" هم نامیده می شود ، کاهش می یابد .به عبارتی ، از میزان ترشح هورمون ملاتونین ( که هورمونی است که به "چشم سوم بدن" معروف بوده و توسط همین غده ترشح می شود و درواقع مامور تنظیم نمودن چرخه ی روزانه ی خواب و بیداری انسان هاست ) کاسته می شود .
 تحول دوم  ، پایان کنترل دستگاه عصبی "ناخوشایند" که شب ها باعث آرامش می شود و شروع دستگاه عصبی "خوشایند" که روزها جسم را برای انجام فعالیت آماده می کند ، است .
 و سومین تحول پیش رو ، افزایش هورمون کورتیزول در اوایل بیداری در صبح می باشد . ( کورتیزول نام هورمونی است که از غدد فوق کلیوی ترشح شده و نقش مهمی از جمله کاهش التهاب ، تخفیف واکنش های ایمنی و افزایش متابولیسم بدن را به همراه دارد ) 

نظرات  (۲۰)

قبل از خواندن نماز
یا ارتباط با خالق خود
سعی کنید آرام
باشید ، تا بتوانید با
احساسی زیبا مناجات 
کنید و انرژی معنوی 
شما افزایش یابد .
 • نمازی که بر صورت صاحبش زده می‌شود
 • ماجرای نمازی که بر صورت صاحبش زده می‌شود :
  در ادبیات عرفانی و عبادی بین دو مفهوم «مقبول» و «صحیح» تفاوت بسیاری وجود دارد و هر کدام از این مفاهیم دارای مراتبی است .
   
  نماز مقبول
  «نماز مقبول» آن است که با خضوع و خشوع به‌جا آورده شود و آداب ظاهری و باطنی در آن مراعات شود. این نماز موجب تزکیة نفس و پاکی روح و روان می‌شود و تأثیر تربیتی و اخلاقی فراوانی دارد.
   
  از این‌رو چنین نمازی را نماز اخلاقی نیز می‌گویند؛ نمازی که فرشتگان آن را با درخشندگی خاصی به پیشگاه خداوند متعال می‌برند و پروردگار عالم این نماز را می‌پذیرد.
   
  نماز صحیح
  نماز صحیح، موجب رفع تکلیف می شود و به سبب آن انسان در جهان آخرت مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد. چنین نمازی را نماز فقهی نیز می‌گویند. نمازی که فرشتگان آن را در حالی که نورانیت و درخششی ندارد، به محضر ربوبی می‌برند و مورد قبول خداوند قرار نمی‌گیرد. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند:
   
  «ان من الصلوه لما یقبل نصفها و ثلثها و ربعها و خمسها الی العشرون ان منها لما یلف کما یلف الثوب الخلق فیضرب لها وجه صاحبها و ان ما لک من صلوتک الا ما اقبلت علیهه بقلبک ؛
   
  بعضی از نمازها نیمی از آن پذیرفته می‌شود، بعضی، یک سوم آن، برخی یک چهارم و بعضی یک پنجم تا آنجا که برخی یک دهم آن قبول می‌شود و بعضی از نماز ها همچون جامه کهنه پیچیده و بر صورت صاحبش زده می‌شود و نمازگزار بهره‌ای از نمازهایش نمی‌برد، مگر به اندازه‌ای که در هنگام خواندن آنها به خداوند توجه داشته است.»
   
  در میان تعقیبات نماز ،‌تسبیح حضرت زهرا(سلام الله علیها) خیلی فضیلت دارد. امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند: تسبیح جده‌ام حضرت زهرا(سلام الله علیها)، بعد از نمازهای روزانه، نزد من از هزار رکعت نماز در هر روز برتر و محبوب‌تر است.
 • نمازی که پذیرفته نمی شود
 • امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «نماز فرزندانی که با خشم به پدر و مادر خود نگاه می‏ کنند ،قبول نمی‏ شود گرچه والدین، نسبت به آنان کوتاهی و ظلمی کرده باشند.»
 • وضوء در کلام امام رضا (ع)
 • چرا خداوند متعال شستن سر و پا را مانند شستن دست و صورت واجب نکرده است:

  امام رضا (سلام الله علیه) در پاسخ به این سوال برخی علت ها را بیان فرمودند:

  1ـ عبادت عبارتست از رکوع و سجود و این دو با صورت و دو دست صورت مى ‏گیرد نه با سر و پاها لذا صورت و دو دست لازم است شسته شوند و بدین وسیله طهارت و نظافت بیشترى پیدا مى ‏کنند.
   
  2ـ شستن سر و پاها در تمام اوقات نماز از طاقتِ مردم خارج بوده و تکلیف به آن در همه حالات سرما و گرما، سفر و حَضَر، مرض و صحّت و شب و روز تکلیف شاقّى است و شستن صورت و دست ها از شستن سر و پاها راحت تر است و حال آنکه عبادات واجب بر اساس طاقت ضعیف‏‌ترین افراد سالم، واجب گردیده و سپس عمومیت داده شده و اشخاص قوى را نیز شامل گردیده است.
   
  3ـ سر و پاها در تمام اوقات همچون صورت و دست‏‌ها منکشف و ظاهر نبوده بلکه با عمامه و کلاه و کفش یا چیزهای دیگر (همچون کلاه و جوراب) پوشیده هستند (که قهرا از آلودگى مصون‏تر و محفوظتر مى‏ باشند لذا شستن آنها چندان لزومى ندارد).
   
 • سه ثمره ای که دست نماز گزار را میگیرد
 • از امام جعفر صادق علیه السلام نقل کرده‌اند که فرمود: نمازگزار سه فایده به دست می‌آورد:
  1هر گاه به نماز می‌ایستد، خوبی‌ها و نیکویی‌‌ها از پهنه آسمان بر سرش فرو مى‌ریزد.
  2فرشتگان او را از زیر پاهایش تا فراز آسمان احاطه و او را در برمى‌گیرند.
  3فرشته اى او را ندا مى‌دهد: اى نمازگزار، اگر میدانستی با چه کسى مناجات مى کنى، هرگز روی نمی‌گرداندی و به دیگرى توجه نمی‌کردی.

  «ثواب‌الاعمال و عقاب‌الاعمال،صفحه ۷۷»

  منبع ، جام نیوز
 • نماز کلید حل مشکلات
 • «تا خداوند مشکلات ما را حل نکند نماز نمی خوانیم»

   

  آیا چنین باوری درست است؟

   

  برای پاسخ به این افراد باید گفت:


  1.اگر قرار باشد نماز فقط برای بی مشکل ها باشد، پس هیچ کس نباید نماز بخواند. زیرا همه مردم به شکلی مشکلى دارند. خداوند می فرماید: «همانا ما انسان را در رنج و زحمت آفریدیم»  همچنین حضرت على علیه السلام ‏فرمودند: «دنیا خانه‏اى است که با سختى‏ها عجین شده است»  

   


  2.کسانی که می گویند: «تا خداوند مشکلات ما را حل نکند نماز نمی خوانیم» می پندارند که خداوند به نماز آنها احتیاج دارد و آنها با خداوند مبادله می کنند، نماز را می دهند و حل مشکلات را می گیرند در حالی که قرآن مى ‏فرماید: « اگر همه مردم روى زمین کافر بشوند نقصى بر خدا وارد نیست و کمبودى براى خدا ایجاد نمى ‏شود» خداوند نمی خواهد ما برای او نماز بخوانیم بلکه می خواهد ما برای سعادتِ خودمان نماز بخوانیم.

   


  3.آیا احتمال نمی دهند که مشکلات فعلى به جهت ناسپاسی هاى گذشته و ترک نماز باشد؟! قرآن نماز را بالاترین نمونه یاد خدا معرفی می کند. و در آیه دیگر می فرماید: «و هر کس از یاد من روى گردان شود، زندگى (سخت و) تنگى خواهد داشت!»

   


  4.آیا فکر نمی کنند با ترک نماز یکی از مهمترین ابزارهای حل مشکل را کنار گذاشته اند؟ آیا نمی دانند خداوند برای رفع مشکلات، کمک گرفتن از نماز را توصیه نموده است: « از صبر و نماز یارى جویید»

   


  5.همچنین وجود برخی مشکلات سبب رشد مؤمنین است و نباید آن را به عامل سقوط خود تبدیل نمود.  حضرت موسى (ع) به خداوند عرض کرد: خدایا دوست ندارم که همیشه بیمار و ضعیف گردم و در عبادت من سستى پیدا گردد و هم دوست ندارم همیشه سالم باشم که تو را فراموش کنم، بلکه دوست دارم گاهى بیمار شوم که تو را یاد کنم و گاهى سالم شوم، و تو را شکرگذارم.

 • داستان جالب
 • هواپیمایی که به خاطر نماز دچار نقص فنی شد :

  بلیط یکسره و مستقیم به جده پیدا نشده بود لذا به بیروت رفتیم که از آنجا به عربستان برویم.

   

  در فرودگاه بیروت چند ساعت معطل شدیم. وقتی سوار هواپیما شدیم نزدیک مغرب بود.

   

   مهماندار هواپیما می گفت نمی شود پیاده شوید؛ ممکن است هواپیما حرکت کند.

   


  آنقدر هواپیما تاخیر کرد که حساب کردیم تا رسیدن به عربستان و جده نماز قضا می شود.

   

   ایشان با ناراحتی برخاستند و گفتند پیاده شویم. اگرچه هواپیما برود.

   

  مهماندارگفت درها بسته شده و هواپیما در حال روشن است! ایشان چند لحظه ایستاده و در حال توجه خاصی سکوت کردند.

   

  تا اینکه ناگهان از موتور آن آتش محسوسی بیرون آمد؛ فورا هواپیما را خاموش و مسافرین را پیاده کردند… ایشان با خوشحالی بسیار با دوستان پیاده شده و می گفتند: «نماز، نماز»

   

   

  به محض رسیدن به سالن فرودگاه، نماز را با توجه و شکرگزاری اقامه کردند. سلام نماز را که دادیم، مامورین گفتند آقا سوار شوید نقص هواپیما برطرف شده و می خواهد حرکت کند!»

  دل را به نور عشق صفا می دهد نماز
  جان را به یاد دوست جلا می دهد نماز

                                  از خارزار شرک اگر بگذری به صدق
                                 باغ تو را ز جلوه صفا می دهد نماز

  تا بنگری جمال حقیقت ز معرفت
  سرچشمه ات ز آب بق می دهد نماز

                                   پای تو را ز قید تعلق رها کند
                                   دست تو را به دست دعا می دهد نماز

  هر دم که سر به سجده اخلاص می نهی
  روشندلی ز یاد خدا می دهد نماز

                                     چون بشنوی صلای مؤذن ، شتاب کن
                                     کز بارگاه قدس ندا می دهد نماز

 • نماز این افراد پذیرفته نیست
 • امیرالمومنین علی (ع) بیان داشته اند: پیامبر خدا (ص) فرمودند: امیدوار کننده ترین آیه در کتاب خدا این آیه است: نماز را در اول و آخر روز بپا دارید و نیز در ساعت تاریکی شب که همانا خوبیها، بدیها را از بین خواهند برد.
  پس از قرائت آیه اشاره داشتند: ای علی، قسم به خدایی که مرا به نبوت برانگیخت و بشارت دهنده و بیم دهنده مردم قرار داد، چون کسی از شما برای وضو و طهارت به پا خیزد، گناهان او فرو ریزد و هنگامی که مقابل قبله با توجه کامل به نماز بایستد و با رعایت آداب آن نمازش را به پایان برد، هنوز از نماز فارغ نگشته است که گناهانش آمرزیده گردد، چندان که گویی تازه از مادر متولد شده است و هیچ گناهی برای او باقی نخواهد ماند. و اگر باز گناهی از او سر زند نماز بعدی کفاره آن خواهد شد.
  امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: پس از آن روزی دست مرا در دست خود داشتند فرمودند: هر فردی که برای ادای نمازهای پنجگانه مداومت ورزد و عمر خود را با محبت تو به پایان برد، با سربلندی و خوشحالی نزد پروردگار خود رفته است و اگر کسی با بغض و دشمنی تو دنیا را ترک کند ( هر چه نماز گزارده باشد ) با او همانند مردگان عصرجاهلیت رفتار خواهد شد .
 • وضوء در کلام امام رضا (ع)
 • امام رضا (ع) در مورد حکمت و راز وضو و شستشوی صورت و دست ها و مسح سر و پاها فرموده است:‌  براى این که بنده (خدا) وقتى براى مناجات با (خداوند) جبّار در برابر او مى‏ایستد ، پاک باشد . فرمان او را اطاعت کرده باشد و از آلودگى‏ها و نجاست پاکیزه باشد ، به علاوه این که وضو باعث از بین رفتن حالت کسالت و زدودن خواب آلودگى و پاک ساختن دل براى ایستادن در حضور (خداوند) جبّار مى‏شود.(3)
  در اهمیت وضو و شست و شو با آب، در روایتی صفوان می گوید: به ابوالحسن الرضا (ع) گفتم کسی که وضویش باطل شده و آبی
  پیدا نمی کند که با آن وضو بسازد، اما به قیمت صد درهم یا هزار درهم می تواند یک لیوان آب بخرد و وضو بسازد آیا باید آب را بخرد و وضو بسازد یا می تواند تیمم کند؟  امام رضا(ع) فرمود: نه باید اگر می تواند آب را بخرد یک چنین وضعیتی هم برای من پدید آمد  و من آب را خریدم و وضو گرفتم زیرا آنچه را که در مقابل صد درهم یا هزار درهم در آخرت بدست می آوری ارزش بیشتری دارد.  

  آثار سبک شمردن نماز
  مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب سفینة البحاربا بیان روایتی ازرسول خدا صلی الله علیه و آله که می فرمایند: هر کس در امر نماز، سستی کند و آن را سبک بشمارد، خداوند او را به پانزده بلا دچار می کند.


  - کوتاهی عمر.
  - کمی روزی.
  - زدودن سیمای صالحان از چهره اش.
  - عدم پاداش اعمالش.
  - مستجاب نشدن دعایش.
  - بهره مند نشدن او از دعای صالحان.
  - مرگ ذلت بار.
  - مرگ در حال گرسنگی و تشنگی.
  - مأمور شدن فرشته برای شکنجه دادن او در عالم قبر.
  - تنگ نمودن قبر او.
  - تاریک شدن قبر او.
  - مأمور شدن فرشته، برای کشاندن او از ناحیه ی صورت بر زمین در پیش مردم.
  - حسابرسی شدید قیامت.
  - سلب نظر و توجه خدا به او.
   - ابتلاء به عذاب سخت

   امام صادق(ع) فرموده است: هر کس که نمازهایش را در اول وقت بگذارد، ملک‌الموت وعده داده که خودش شهادتین را به او تلقین کرده و شیطان را از او دور می‌کند.
 • حکمت تکرار نماز از زبان آیت الله بهجت ( ره )
 • شبستان: آیت الله بهجت به نکته دقیقی اشاره می‌کنند که ممکن است این نکته پرسش و شبهه بسیاری از آدمها باشد، این که چه حکمتی در تکرار نماز نهفته است؟ چرا ما هر روز این آیه‌ها و سجده‌ها و رکوع‌ها را تکرار می‌کنیم؟ هر روز این سلام‌های ثابت را می‌فرستیم؟ اما پاسخ این گونه است: "شاید حکمت تکرار نماز ــ علاوه بر تثبیت ــ سیر باشد؛ به این نحو که هر نمازی از نماز  قبلی بهتر، و نماز قبلی زمینه‎ساز نماز بعدی باشد".

  این سخن یادآور آن نکته زیبا از حضرت رسول(ص) است که اگر هر دو روز یک مسلمان مثل هم باشد - فردای او بهتر از امروزش نباشد - او دچار خسران شده است

  وقتی بنده از پیشگاه مقدس حضرت حق باز می‎گردد، اولین چیزی را که سوغات می‎آورد، سلام از ناحیه او است

  حقیقت آن است که نماز در اصل یک سفر و عروج معنوی و روحانی است. گشت و گذاری در سپهر جان  و هنگامی که عبد مخلص از این سفر روحانی برمی گردد مثل هر سفر محسوس دیگری چیزهایی با خود می آورد و دستاوردهایی از سفر خود دارد. به تعبیر عامه با خود از سفر سوغاتی می آورد اما این سوغاتی چیست؟ از منظر آیت الله بهجت این سوغاتی، سلامی از جانب خدا و ناحیه الله است. نمازگزار نماز خود را با سلام و تحیت و درود تمام می کند که از ناحیه خداست و به سوی او برمی گردد.

  بالاترین لذت ها در نماز جمع شده است

  سلام و خسته نباشید.عالی بود.

  منبع مطالبتون چی بود؟

  اجازه ی کپی هست؟

 • شهردار باغ
 •  با عرض سلام خدمت بانوی عزیز همه دوستان.


  نماز روزه هاتون قبول .


  آخرین پست وبلاگ باغ شهر.


  یکم خوب نیستم......

  الهی !  من نه آنم؛که ز فیض نگهت چشم بپوشم،نه تو آنی که گدا را ننوازی به نگاهی ؛ در اگرباز نگردد ،نروم باز به جایی؛ پشت دیوار نشینم ، چو گدا برسرراهی؛ کس به غیر از تو نخواهم ، چه بخواهی چه نخواهی ؛بازکن در،که جز این خانه مرانیست پناهی"
التماس دعا
  یادمان باشدشاید شبی آن چنان آرام خواهیم گرفت که  دیدار صبح فردا ممکن نشود،پس به امید فرداها محبت هایمان را ذخیره نکنیم.
 • تجمع عفاف و حجاب
 • در پی تلاش‌های صورت گرفته توسط حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی مجوز برگزاری تجمع احیای فرهنگ حجاب و عفاف بیست و یکم تیرماه مصادف با روز ملی حجاب و عفاف توسط استانداری تهران صادر شد. این تجمع قرار است ساعت 17:30 شنبه، 21 تیرماه مقابل درب اصلی پارک ملت برگزار شود.

  http://www.mashreghnews.ir/fa/news/324772/%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%AA%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%B9%D9%81%D8%A7%D9%81-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%AF%D8%B3%D9%86%D8%AF
  سلام نمازو روزه هاتون قبول خانم صامتی عزیز من رقیه هستم خانم صامتی بلاخره آقا یونس به دنیا آمد من و شوهرم مدیون شماییم اگر کمک شما نبود الان بچم سقط شده بود چند بار تماس گرفتم تشکر کنم  جواب ندادیدهمیشه دعاگوتون هستم حالا که دعام مستجاب شده میخوام کنیز پسرم باشم حال شوهرم خیلی خوب شده هنوز مشکل مالیمون حل نشده ولی به خدا امیدوارم.شیرم کمه بچم همش گریه می کنه برای ما دعا کنید خیلی ممنونم شرمندم که نمی تونم محبت شما رو جبران کنم 
  پاسخ:
  سلام رقیه عزیزم 
  نمی تونم بگم چقدر از دیدن پیام شما خوشحال شدم در این ایام بهترین هدیه است. خدا رو شکر. ببخشید شماره ی شما رو نشناختم عزیزم . نام بسیار خوب و زیبایی انتخاب کردید . برای شیردهی خرما و عرق رازیانه بسیار مفیده ،اگرچه به طور معمول باید مایعات زیادی مصرف کنی و از همه مهمتر نباید استرس شیردهی داشته باشی آرامش داشته باش چقدر خوب اگر وضو بگیری بسم الله بگی و در طی شیردهی ذکر بگی و به صورت آقا یونس عزیزفوت کنی یا صلوات بفرستی خیلی کاربردیه حتما امتحان کن. امیدوارم طبیعی زایمان کرده باشی . یادت میاد چقدر ناراحت و نگران بودی وقتی توکل کردی خدا هم به دیده ی لطف مشکل بچه رو حل کردالانم همینطور توکل کن .من هم وظیفه ی خودم رو به عنوان یک انسان انجام دادم نه بیشتر وظیفه ی مسلمانی خیلی بیشتر از اینهاست . تماس گرفتی حتما پیام بده و خودت رو معرفی کن .
 • سجاد غلامی
 • سلام . 
  با خوندن این متن ، یاد این سخن از حضرت امام افتادم که "اسلام ؛ چیزی جز علم و اخلاق نیست" .
  .. و واقعا هم همینطوره . "علم" و "اخلاق" .

  سپاس .
  همیشه توی ذهنم این سوال بود چرا 7نقطه از بدن باید درسجده روی زمین قرار گیرد ، خیلی پیگیر دلیل علمی آن نبودم و علت را شاید سرّ عدد7 میدونستم ، نکات علمی قابل تأملی نوشتید که علاوه بر تاکید بر این مهم دین(ستون دین) دلایل علمی خوبی هم تا اینجا عنوان کردید ، ممنون ازشما بخاطر زمانی که برای نماز اختصاص میدین ، بیصبرانه منتظر ادامه مطالب درخصوص نماز هستم .

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">